Svētdien 2024. gada 12. maijā - Mātes diena (māmiņdiena)

Mātes diena Latvijā tiek svinēta maija otrajā svētdienā, līdz ar to svinību datums katru gadu mainās. Tie ir starptautiski svētki par godu visām māmiņām. Šajā laikā Latvijā visbiežāk jau ir manāmi dažādi pavasara vēstneši - tulpes un narcises, kas var būt lieliska dāvana ikkatrai māmiņai. Gan lieli, gan mazi bērni dodas pie savām māmiņām ar ziediem, lai pateiktos par visu, ko tās ir darījušas un devušas.

Bērnībā visbiežāk māmiņām dāvājām paštaisītus apsveikumus, kuros attēlojām sirdis un puķes. Visdrīzāk, ka māmiņas šos skaistos apsveikumus ir nolikušas kādā īpašā vietā, lai ik pa laikam varētu pakavēties atmiņās. Kā arī neatņemama Māmiņ dienas sastāvdaļa ir koncerti skolās un bērnudārzos, kur bērni māmiņām dzied, dejo un skaita dzejoļus.

Ne vienmēr svarīgas ir dāvanas, kuras pasniedzat māmiņai. Kā arī ne vienmēr ir iespēja satikt māmiņu svētku dienā. Šādā situācijā lielisks apsveikuma veids var būt telefona zvans un sirsnīga saruna, kas paliks prātā vēl ilgāk, nekā dārga dāvana.

Mātes dienā bieži vien tiek rīkoti koncerti, kas var izvērsties gan par lielisku dāvanu māmiņai, gan kopā būšanas laiku visai ģimenei. Kā arī bērni bieži vien muzicē un rīko koncertus savām māmiņā mājas apstākļos.

Šajā dienā ir iespējams pateikties ikvienai sievietei, kas ir bijusi svarīga Jūsu dzīvē. Iespējams tā ir gan Jūsu māmiņa, kas devusi dzīvību un allaž bijusi klāt, kad tas visvairāk bija nepieciešams. Varbūt tā ir vecmāmiņa, kas Jūsu dzīvē ir devusi dažādas viedas un īpašas zināšanas. Katram no Jums noteikti ir savs stāsts, kas palicis gan sirdī, gan atmiņā, jo ir ietekmējis visu turpmāko dzīves ceļu.

Mātes dienā tiek sveiktas ne tikai māmiņas, bet arī vecmāmiņas, sievasmātes, vīramātes un citas sievietes, kurām vēlamies izrādīt mīlestību, pateicību un cieņu.

Katrā valstī Māmiņ dienas svinēšanai ir atšķirīgi datumi. Piemēram, kaimiņvalstī Lietuvā pirmajā maija svētdienā.

Mātes dienas svētku pirmsākumi ir meklējami 1908. gadā ASV, kad svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas par godu savai māmiņai rīkoja dievkalpojumu.

Katrā valstī ir dažādas tradīcijas, kā tiek svinēta Mātes diena. Piemēram, Zviedrijā, Dānijā un Spānijā Mātes diena galvenokārt tiek atzīmēta baznīcās.

ASV, Japānā un Austrālijā Mātes dienā ir tradīcija pie apģērba piespraust neļķes ziedu. Ja māmiņa vairs nav šajā saulē, tad tiek piesprausts balts neļķes zieds, ja māmiņa ir dzīva, tad piesprauž krāsainu neļķes ziedu.

Latvijā Mātes dienu sāka svinēt 1922. gadā. Sākumā šo dienu pārsvarā svinēja draudzes un biedrības. 1938. gadā prezidents Kārlis Ulmanis izteica priekšlikumu šo dienu dēvēt par Ģimenes dienu, jo katra ģimene sākas ar māmiņu. Padomju gados Mātes diena netika svinēta, bet tika aizstāta ar 8. marta svinībām. Līdz ar brīvo Latviju Mātes dienas skaistā tradīcija atgriezās.

Ģimene ir liela vērtība un pamatu pamats katra cilvēka un arī valsts attīstībā. Tādēļ mūsdienās svinam ne tikai Māmiņ dienu, bet arī Starptautisko Ģimenes dienu, kas tiek atzīmēta 15. maijā.

Svarīgi apzināties, ka svētku diena, kad godināt māmiņu, ir lieliska un skaista tradīcija, kurā iesaistās visa ģimene. Bet māmiņas godināšanai nebūtu jābūt tikai vienu reizi gadā. Māmiņas var godināt un viņām pateikties ikreizi, kad viena tas Jums ienāk prātā - ar ziediem, ar buču, ar kopā pavadītu laiku. Pateicības vārdu par dzīvības došanu nekad nevar būt par daudz.
(avots - Mātes diena 2024 (xn--kalendrs-m7a.lv )